Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Antibes Side Chair
A rounded back curves down to form low-profile arms for this modern organic chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The rounded back on the Antibes side chair curves its way down to form low-profile arms. The serenely modern design is complemented with round exposed wood legs in the Roz finish. It’s a look that’s both organic and elemental, fitting many dining room styles.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3.0 |
|---|---|
| Cubes | 20.22 |
| Date Introduced | April 2024 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Finish Shown | WDF – 350 Roz |
| Instock | Yes |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36.50 |
| Overall Product Width | 23.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Antibes Side Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.50 in and 54.61 cm |
| Shipping Weight | 61.0 |
| Total Shipping Weight | 61.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Tack glides | Yes |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Fully upholstered seat and back with exposed wood legs in Roz finish | Yes |
| Qty On Hand | 181 and DC 224 |
Additional information
| Dimensions | 26.38 × 23.25 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Roz |
| Style | Rustic Modern (Modern Organic) |
| Collection | Antibes |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Harper Splat Chair
This Item Is Customizable
Payton Chair 30103/24BP
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Bethany Cantilever Side Chair with Back Cushion in Taupe
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.