Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-25 Wood Hutch KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 114″W x 18″D x 86″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.56cm W x 45.72cm D x 218.44cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 70″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for shelf |
| Construction & Features | 1 wood framed tempered glass door at the top and 1 wood door at the bottom |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves behind the top door and 1 adj. wood shelf behind the bottom door |
| Construction & Features | 1 LED light |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 101.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 73 × 54 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Lancaster E4352 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E4352-25
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Dovetail Grey, Entertainment Stands, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-05 Console
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-35L Wood Left Pier KD
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-35R Wood Right Pier KD
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-08 Large Console
Lancaster E4352-09 Small Console
Related products
This Item Is Customizable
Reviews
There are no reviews yet.