Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Lancaster H4352-02 Executive Desk
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 66″W x 28″D x 31″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 71.12cm D x 78.74cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with 1 center drop down drawer and 2 top side felt lined drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | 2 locking file drawers accommodate legal and letter size paper |
| Construction & Features | locking file drawer constructed of english dovetail in front & back |
| Construction & Features | removable mouse tray and pencil tray can be used left and right |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 66 × 31 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Lancaster H4352 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
San Mateo Desk 6230WD
On Display at Family Furniture
Domaine Writing Desk
Antique 5 Drawer Desk
This Item Is Customizable
Large Writing Desk 6505X
Mission Printer Stand
This Item Is Customizable
Modular Home Office Large Writing Desk with Universal Return – 6501
This Item Is Customizable
Reviews
There are no reviews yet.