Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport T5430-50 Lift Top Storage Cocktail Table w/Casters
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 18.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 46.99cm H |
| Construction & Features | lift top rises 10.5″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 29″ from the floor |
| Construction & Features | 1 push through drawer |
| Construction & Features | 4 wood doors at front and back |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
| Weight | 116.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Transitional |
| Collection | Newport T5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
T5430-50
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Alabaster, Cocktail & Coffee Tables, Cream, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport T5430-10 Chairside End Table
On Display at Family Furniture
Newport T5430-03 Rectangular End Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.