Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport Rect Coffee
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Newport collection exudes Coastal Modernism, defined by the fresh, airy finish and white marble. Ash veneer in a sun-bleached finish is applied over thick, tapered legs that are exposed through the tops of the marble tabletops.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Sunbleached Ash |
| Material | Wood/Marble |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Newport |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Rectangle |
| Shipping Weight | 152.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| White top with taupe marbling sits on brown thick, tapered square legs | Yes |
| Constructed of wood and marble with ash veneer | Yes |
| This item is part of the coastal casual Newport collection | Yes |
| Some assembly required | Yes |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | White |
| Style | Coastal, Contemporary |
| Collection | Newport |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
6260-LR-100
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Cocktail & Coffee Tables, White
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport Scatter Table
Newport Console Table
Newport Rectangular End Table
Related products
On Display at Family Furniture
Hidden Treasures Round Coffee Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.