Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Lancaster B4352-32 Gentleman’s Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 45″W x 20″D x 68″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 114.3cm W x 50.8cm D x 172.72cm H |
| Construction & Features | 1 sliding door |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined top drawer on the left |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves ,1 clothes rod and 2 drawers on the right |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | adj. shelves and back panel are of MDF with pine veneer |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 45 × 68 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Lancaster B4352 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
Lancaster Complete King Shutter Bed
Lancaster Complete Queen Shutter Panel Bed
Lancaster B4352-40 Landscape Mirror
Lancaster B4352-55R Wood Queen/King Shutter Panel Bed Rails SU
Lancaster B4352-01 Drawer Nightstand
Lancaster B4352-10 Drawer Chest
Lancaster B4352-20 Drawer Dresser
Lancaster B4352-54F Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Related products
This Item Is Customizable
Portland 6 Drawer Chest
On Display at Family Furniture
Surfside 5 Drawer Chest
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.