Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport B5430-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport B5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport B5430-40 Landscape Mirror
On Display at Family Furniture
Newport B5430-01 Drawer Nightstand
On Display at Family Furniture
Newport B5430-10 Drawer Chest
On Display at Family Furniture
Newport B5430-54R Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
On Display at Family Furniture
Newport B5430-64F Wood King Panel Bed Footboard KD
On Display at Family Furniture
Newport B5430-64H Wood King Panel Bed Headboard KD
Newport B5430-32 Gentleman’s Chest
Newport B5430-54F Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Related products
On Display at Family Furniture
High Tide Bedroom – 6 Drawer / 2 Door Dresser – BD08-1250
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.