Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Paxton B4805-20 Drawer Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 2 felt lined top drawers, 1 drop down drawer front in the center top |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Paxton Place B4805 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
Paxton B4805-01 Drawer Nightstand
Paxton B4805-10 Drawer Chest
Paxton B4805-40 Landscape Mirror
Paxton B4805-54F Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Paxton B4805-54H Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Paxton B4805-54R Wood Queen/King Panel Bed Regular Rails SU
Related products
Plank Road Farmstead Dresser
Weatherford – Cornsilk Wellington Drawer Dresser
Berkshire Mayview Dresser
Calistoga B2590-20 Drawer Dresser
Lancaster B4352-20 Drawer Dresser
This Item Is Customizable
Reviews
There are no reviews yet.