Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Arcadia Arm Chair
An open back and elemental materials offer an organic and modern style for this chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Arcadia arm chair showcases relaxed, modern style, with an open back that curves around to form the front legs. The seat floats in the center, highlighted by a wood panel in Clay finish that crafts a third leg on the back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 29.13 in and 73.99 cm |
|---|---|
| Com | 4.75 |
| Cubes | 32.99 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 334 Clay |
| Made To Order | Yes |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 24.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Arcadia Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Arcadia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20.50 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 19.25 in and 48.9 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 61.6 |
| Total Shipping Weight | 61.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Dome glides | Yes |
| Velvet upholstery is not available when special ordering this item | Yes |
| Upholstered arm chair with exposed wood back post in Clay finish | Yes |
Additional information
| Dimensions | 26.69 × 24.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Clay |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
334X54
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Clay, Cream, Fabric
Related products
Harper Splat Chair
Plank Road Howell Side Chair
On Display at Family Furniture
Bethany Cantilever Side Chair with Back Cushion in Taupe
On Display at Family Furniture
Grand Bay Parlor Upholstered Wing Back Chair
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.