Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Arcadia Arm Chair
This upholstered arm chair makes a sculptural statement.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Arcadia upholstered arm chair features an embracing back that curves around the seat for a sculptural look. The deep seat flows to the floor, and hidden casters offer smooth movement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.25 in and 69.22 cm |
|---|---|
| Com | 7 |
| Cubes | 33.16 |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Casegoods |
| Made To Order | Yes |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | No |
| Overall Product Height | 32.50 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Arcadia Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Arcadia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20.50 in and 52.07 cm |
| Shipping Weight | 64.56 |
| Total Shipping Weight | 64.56 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Casters | Yes |
| Fully upholstered with curved, rounded back and sloping arms | Yes |
Additional information
| Dimensions | 28.25 × 24 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Arcadia |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
Related products
Rosario Contour Back Upholstered Side Chair with Solid Wood Base in White
On Display at Family Furniture
Carmine Phifer Upholstered Back Side Chair
On Display at Family Furniture
Litchfield Whitby Upholstered Side Chair Driftwood
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.