Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23″D x 39″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 58.42cm D x 99.06cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood slat back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 39 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-62
Category: Chairs & Benches
Tags: Alabaster, 9333A-7 Fabric, Chairs & Benches, Cream, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
On Display at Family Furniture
Newport D5430-15 Server
Newport D5430-01B Wood Dining Cabinet Base KD
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
Newport D5430-14 Buffet
Newport D5430-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Related products
Rosario Contour Back Upholstered Side Chair with Solid Wood Base in White
On Display at Family Furniture
Carmine Phifer Upholstered Back Side Chair
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.