Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Newport D5430-01T Wood Dining Cabinet Top SU
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 127.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 48.13 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster and 9333A-7 Fabric |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-01T
Category: Dining Storage
Tags: Alabaster and 9333A-7 Fabric, Cream, Dining Storage, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.