Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 68″W x 38″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 96.52cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 86″x38″x30″ with one center removable leaf (18″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 68 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-20
Category: Dining Tables
Tags: Alabaster, 9333A-7 Fabric, Cream, Dining Tables, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.