Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Newport D5430-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 64″W x 18″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 45.72cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 3 felt lined top drawers with appearance of 4 drawers |
| Construction & Features | 4 wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | 9333A-7 Fabric, Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport D5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5430-14
Category: Dining Storage
Tags: Alabaster, 9333A-7 Fabric, Cream, Dining Storage, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport D5430-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.