Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Lancaster D4352-01B Wood Dining Cabinet Base KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 48″W x 18″D x 80″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 45.72cm D x 203.2cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 2 adj. wood framed tempered glass shelves w/plate grooves and 1 fixed wood framed tempered glass shelf w/plate grooves behind the doors |
| Construction & Features | 3 felt lined drawers in the middle |
| Construction & Features | 2 bottom wood doors ; 1 adj. wood shelf behind each door |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 72.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 44.13 × 31.88 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail Grey and 9333A-8 Fabric |
| Style | Traditional |
| Collection | Lancaster D4352 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4352-01B
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Dovetail Grey and 9333A-8 Fabric, Magnussen Home
Reviews
There are no reviews yet.