Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Tinley D4646-20T Wood Rectangular Dining Table Top SU
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 80″W x 40″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 203.2cm W x 101.6cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 112″x40″x30″ with two butterfly leaves (16″/pc) |
| Construction & Features | wood slide with self-driven guides and gears |
| Construction & Features | metal stretcher |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
| Weight | 145.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 4 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park D4646 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D4646-20T
Category: Dining Table Tops
Tags: Brown, Dining Table Tops, Dove tail grey, Magnussen Home
You may also like…
Tinley D4646-20B Wood Rectangular Dining Table Base KD
Related products
Lancaster Complete King Shutter Bed
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-05 Console
On Display at Family Furniture
Newport T5430-03 Rectangular End Table
On Display at Family Furniture
Newport D5430-20 Rectangular Dining Table
On Display at Family Furniture
Copia T2114-07 Oval End Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.