Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Sunset D5783-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 66″W x 18″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 167.64cm W x 45.72cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 4 wood doors on top ; 1 adj. wood shelf behind the 2 left doors |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer and 1 adj. removable reversible wine storage wood shelf behind the 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | 1 fixed metal framed wood shelf at the bottom |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
Additional information
| Weight | 197.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sanibel Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sunset Cove D5783 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
On Display at Family Furniture
Sunset D5783-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
On Display at Family Furniture
Sunset D5783-24 Round Dining Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.