Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Newport E5430-09 Small Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 62.13″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 157.81cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed tempered glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 65″ |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 62.13 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E5430-09
Category: Entertainment Stands
Tags: Alabaster, Cream, Entertainment Stands, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport E5430-05 Console
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
On Display at Family Furniture
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-08 Large Console
Related products
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-05 Console
On Display at Family Furniture
Celino 74″ Fireplace TV Stand
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.