Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Newport E5430-08 Large Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 82.13″W x 18″D x 32″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 208.61cm W x 45.72cm D x 81.28cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 75″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82.13 × 32 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E5430-08
Category: Entertainment Stands
Tags: Alabaster, Entertainment Stands, Magnussen Home, White
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport E5430-05 Console
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
On Display at Family Furniture
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-09 Small Console
Related products
Sunset 84″ Fireplace TV Stand
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-05 Console
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.