Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35L Wood Left Pier KD
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 114″W x 18″D x 86″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 289.56cm W x 45.72cm D x 218.44cm H |
| Construction & Features | 2 wood framed glass doors in the center and 2 side wood doors |
| Construction & Features | 2 adj. wood shelves behind the center doors and 1 adj. wood shelf behind each side door |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | the maximum size TV that this unit will accommodate is 70″ |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
| Construction & Features | 3-way touch lighting control and 2 LED lights |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for shelf |
| Construction & Features | 1 wood framed tempered glass door at the top and 1 wood door at the bottom |
| Construction & Features | 1 LED light |
| Construction & Features | 3 adj. wood framed tempered glass shelves behind the top door and 1 adj. wood shelf behind the bottom door |
| Construction & Features | weight capacity: 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 83.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 22 × 81 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster |
| Style | Traditional |
| Collection | Newport E5430 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
E5430-35L
Category: Entertainment Stands
Tags: Alabaster, Entertainment Stands, Magnussen Home, White
You may also like…
On Display at Family Furniture
Newport E5430-05 Console
On Display at Family Furniture
Newport E5430-25 Wood Hutch KD
On Display at Family Furniture
Newport E5430-35R Wood Right Pier KD
Newport E5430-08 Large Console
Newport E5430-09 Small Console
Related products
Sunset 84″ Fireplace TV Stand
This Item Is Customizable
Topanga 83″ Fireplace TV Stand
On Display at Family Furniture
Lancaster E4352-25 Wood Hutch KD
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.