Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Cottage T3521-50 Rectangular Lift Top Cocktail Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 50″W x 28″D x 19″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 127cm W x 71.12cm D x 48.26cm H |
| Construction & Features | lift top rises 9.25″ above the top table surface when fully extended |
| Construction & Features | height of fully extended lift top is 28.25″ from the floor |
| Construction & Features | storage underneath the top with appearance of 2 faux drawers |
| Construction & Features | 2 removable rattan baskets |
| Construction & Features | 2 push through bottom drawers |
| Construction & Features | under mount wood guides |
| Construction & Features | casters |
| Construction & Features | floor protectors |
Additional information
| Weight | 131.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 19 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Coastal/Cottage |
| Collection | Cottage Lane T3521 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
T3521-50
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Coffee, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Cottage T3521-10 Rectangular Chairside End Table
On Display at Family Furniture
Cottage T3521-03 Rectangular End Table
Cottage T3521-73 Sofa Table
Related products
Synthesis-Hamilton Rectangular Cocktail Table
On Display at Family Furniture
Amara Rectangular Coffee Table
On Display at Family Furniture
Hidden Treasures Round Coffee Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.