Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 20.25″W x 23.38″D x 36.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 51.44cm W x 59.39cm D x 93.34cm H |
| Construction & Features | fully upholstery on seat and back |
| Construction & Features | wood legs |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.38 × 20.25 × 36.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ainsley D5333 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5333-66
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze, A2099-3A Fabric, Chairs & Benches, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Ainsley D5333-14 Buffet
Related products
Harper Splat Chair
This Item Is Customizable
Payton Chair 30103/24BP
Rosario Contour Back Upholstered Side Chair with Solid Wood Base in White
On Display at Family Furniture
Newport D5430-68 Bench w/Upholstered Seat
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.