Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Ainsley D5333-14 Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | 61.5″W x 19″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 156.21cm W x 48.26cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | acacia veneer and MDF top |
| Construction & Features | 3 wood doors |
| Construction & Features | 3 adj. removable reversible wine storage shelves behind the left door |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer and 1 adj. wood shelf behind the 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 61.5 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Ainsley D5333 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5333-14
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze, A2099-3A Fabric, Dining Storage, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.