Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 20″W x 23.38″D x 37″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 50.8cm W x 59.39cm D x 93.98cm H |
| Construction & Features | upholstered seat and wood spindle back |
| Construction & Features | floor protectors |
| Construction & Features | weight capacity: 300 lbs |
Additional information
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.38 × 20 × 37 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Ainsley D5333 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5333-62
Category: Chairs & Benches
Tags: Brown, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze, A2099-3A Fabric, Chairs & Benches, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
Ainsley D5333-14 Buffet
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Related products
On Display at Family Furniture
Bethany Cantilever Side Chair with Back Cushion in Taupe
On Display at Family Furniture
Carmine Phifer Upholstered Back Side Chair
On Display at Family Furniture
Litchfield Whitby Upholstered Side Chair Driftwood
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.