Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-22 48″ Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Product Details
| Dimensions | 48″W x 48″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 121.92cm W x 121.92cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | acacia veneer and MDF top |
| Construction & Features | wood base with metal bracing around 1 fixed wood shelf |
| Construction & Features | metal stretchers |
| Construction & Features | metal caps on table feet |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Brown |
| Detail Color | A2099-3A Fabric, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze |
| Style | Industrial |
| Collection | Ainsley D5333 |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5333-22
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Cerused Khaki, Clear Glass, Industrial Bronze, A2099-3A Fabric, Dining Tables, Magnussen Home
You may also like…
On Display at Family Furniture
Ainsley D5333-62 Dining Side Chair w/Upholstered Seat (2/ctn)
Ainsley D5333-14 Buffet
Ainsley D5333-66 Upholstered Host Side Chair (2/ctn)
Related products
Altamonte Glass Dining Table Altamonte Brushed Grey
Berkshire Hillcrest Round Dining Table Complete
Bethany Pedestal Dining Table in Walnut
Lloyd Pedestal Dining Table Complete
Mission Casuals Gathering Table
Modern Rustic Round Counter Table
Solid Wood Customizable Dining Table Base With 18″ Leaf
This Item Is Customizable
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.