Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Aldo Fabric Armless Power Motion Chair
Supreme comfort in a chic modern armless chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ultimate in deep relaxation, the Aldo armless chair combines a sophisticated, supremely comfortable design with modern technology. As the recline function is engaged, the waterfall seat becomes a power footrest while the headrest also raises and lowers. This chair is part of the Aldo power motion sectional.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 27.83 |
|---|---|
| Fabric | 1000-021 |
| Fabric Shown | 1000-021 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 142.8 |
| Total Shipping Weight | 142.8 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B332RO, B335RO, B336RO, B341RO and B342RO |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Ni1HYECK–/tm3nslkvuc9leb7zvqxq.pdf |
| Marketing Labels | Living_Aldo PM Sectional.pdf |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Block feet | Yes |
| Component of sectional that was named winner of an ISFD Pinnacle Award for furniture design | Yes |
| Modern style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| USB port | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Productionplant | Plant 12 |
| $modifiedat | 20230417085349 |
| Qty On Hand | 144 |
| Dimensions | 42 × 30 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.