Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
On Display at Family Furniture
Aldo Fabric Corner Chair
Supreme comfort in a chic modern corner chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The ultimate in deep relaxation, the Aldo corner chair combines a sophisticated, supremely comfortable design with modern technology. As the recline function is engaged, the headrest raises and lowers. This chair is part of the Aldo power motion sectional.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cubes | 60.83 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1000-021 |
| Fabric Shown | 1000-021 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Marketing Labels | Aldo Power Motion Sectional.pdf |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 67 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Aldo Fabric Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 101.4 |
| Total Shipping Weight | 101.4 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B330RO, B335RO, B336RO, B341RO and B342RO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–roAaBnu_–/pb0vsuvlueoqehia2dhw.pdf |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 48 |
Additional information
| Dimensions | 48 × 67 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
On Display at Family Furniture
Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat
On Display at Family Furniture
Lioni Leather Right Arm Power Motion Loveseat
Related products
On Display at Family Furniture
Domaine Lateral File Cabinet
On Display at Family Furniture
Berkshire Diamond Side Chair
On Display at Family Furniture
Hidden Treasures Round Coffee Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.