Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Aldo Fabric Left Arm Power Motion Loveseat
Supreme comfort in a chic modern loveseat.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ultimate in deep relaxation, the Aldo left arm loveseat combines a sophisticated, supremely comfortable design with modern technology. As the recline function is engaged, the waterfall seats become power footrests while the headrests also raise and lower. Controls are hidden inside the arm and include a USB port for charging portable devices.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Cubes | 62.3 |
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1000-021 |
| Fabric Shown | 1000-021 |
| Finish Shown | WDF – 788 Aged Grey |
| Marketing Labels | Aldo Power Motion Sectional.pdf |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Aldo Fabric Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Left Arm Power Motion Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 217.0 |
| Total Shipping Weight | 217.0 |
| Website Material | Fabric |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B330RO, B332RO, B335RO, B336RO and B341RO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–roAaBnu_–/pb0vsuvlueoqehia2dhw.pdf |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 50 |
| Dimensions | 42 × 72 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.