Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat
A sophisticated, supremely comfortable left arm loveseat with luxurious leather upholstery and power motion technology.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The ultimate in deep relaxation, the Lioni left arm loveseat features fine leather upholstery and power motion technology. A range of luxurious seating positions is at your fingertips. One seat fully reclines with a power headrest and footrest, while the other seat offers a pop-up headrest. A single USB port gives the option to recharge while reclining.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26.5 in and 67.31 cm |
|---|---|
| Ba | 62 in and 157.48 cm |
| Cubes | 57.88 |
| Date Introduced | April 2020 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Instock | Yes |
| Leather | 330-002 |
| Leather Shown | 330-002 |
| Made To Order | No |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 71 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat |
| Product Type | Left Arm Power Motion Loveseat |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | 9541RO, 9555RO and 9560RO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Zz6KTzJf–/grgdvshexg0muyvzjld7.pdf |
| Marketing Labels | Lioni Power Motion Sectional Components |
| Seat Width | 62 in and 157.48 cm |
| Qty On Hand | 74 |
| Dimensions | 43 × 71 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.