Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gabi Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
Lush curves create alluring comfort for this sofa.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Gabi fabric sofa offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows, along with four (4) curated throw pillows. Exposed wood block feet in Portobello finish support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 74 in and 187.96 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 87.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2571-CS7 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 2571-202 |
| Fabric Shown | 2571-202 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 94 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7087 and P7087Y |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 94 in (238.76 cm) |
| Qty On Hand | 13 |
| Dimensions | 42.5 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.