Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gabi Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
Lush curves create alluring comfort for this modern sofa.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Gabi fabric loveseat offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Cubes | 70.31 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 2571-CS5 |
| Fabric | 2571-202 |
| Fabric Shown | 2571-202 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7085 and P7085Y |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Shaped track arm | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Depth | 43 in (109.22 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
| Qty On Hand | 11 |
| Dimensions | 43 × 70 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.