Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gabi Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
Lush curves create an alluring comfort statement for this loveseat.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Gabi loveseat offers an alluring comfort destination with sweeping lush curves. The oversized arms frame deep seat cushions and knife-edge back pillows. Exposed wood block feet support the bold design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 55 in and 139.7 cm |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Com | 18.8 |
| Cubes | 70.31 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7085A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 70 |
| Product Name Search | Gabi Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26.5 in and 67.31 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 55 in and 139.7 cm |
| Transitional style | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Block feet | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Dimensions | 43 × 70 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.