Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gio Fabric Armless Power Motion Chair
Sinuous curves define a modern comfort story on this armless chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Gio armless power motion chair showcases sinuous curves and a channeled upholstery design that gives it a modern comfort story. Using hidden controls on the side, the footrest smoothly lifts into a full recline while a headrest pops up from the top. Part of the Gio motion sectional, this chair is not a standalone design.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
|---|---|
| Companion Skus | B132RO, B136RO and B155RO |
| Cubes | 29.77 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 33 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Armless Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Shipping Weight | 104.1 |
| Total Shipping Weight | 104.1 |
| Website Material | Fabric |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Power footrest | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Productionplant | Plant 12 |
| Qty On Hand | 16 |
| Dimensions | 44 × 33 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.