Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gio Fabric Left Arm Power Motion Chair
Sinuous curves define a modern comfort story on this left arm chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Gio left arm power motion chair showcases sinuous curves and a channeled upholstery design that gives it a modern comfort story. Using hidden controls on the side, the footrest smoothly lifts into a full recline while a headrest pops up from the top. Part of the Gio motion sectional, this chair is not a standalone design.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2024 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Motion Type | Powered |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 37.5 |
| Product Name Search | Gio Fabric Left Arm Power Motion Chair |
| Product Type | Left Arm Power Motion Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Power footrest | Yes |
| Tight back | Yes |
| Modern style | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Back Pillow | (1) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B130RO, B132RO and B155RO |
| Cubes | 34.59 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 164.9 |
| Total Shipping Weight | 164.9 |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 4 |
| Dimensions | 44 × 37.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.