Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Gio Fabric Wedge
Sinuous curves define a modern comfort story on this wedge chair.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Gio wedge showcases sinuous curves and a channeled upholstery design that gives it a modern comfort story. Designed as part of the Gio motion sectional, the seat remains stationary while headrests pop up from the top.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cushion Product Name | Tight Seat |
|---|---|
| Fabric | 1501-002 |
| Fabric Shown | 1501-002 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 67 |
| Product Type | Wedge |
| Roomtype | Living |
| Website Material | Fabric |
| The seat is stationary | Yes |
| Modern style | Yes |
| Hidden feet | Yes |
| Tight back | Yes |
| Back Pillow | (2) Tight back with pop-up headrest |
| Companion Skus | B130RO, B136RO and B155RO |
| Cubes | 62.22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Shipping Weight | 133.2 |
| Total Shipping Weight | 133.2 |
| Depth | 44 in (111.76 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Width | 67 in (170.18 cm) |
Additional information
| Dimensions | 44 × 67 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
You may also like…
On Display at Family Furniture
Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat
Related products
On Display at Family Furniture
Carmine Phifer Upholstered Back Side Chair
On Display at Family Furniture
Domaine Junior Executive Desk
On Display at Family Furniture
Domaine Rectangular Chairside Chest
On Display at Family Furniture
Domaine Rectangular Coffee Table
On Display at Family Furniture
Hidden Treasures Round End Table
On Display at Family Furniture
Solstice Round Coffee Table
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.