Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
This Item Is Customizable
On Display at Family Furniture
Ventura Leather Swivel Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.00 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Box-edge border with welt |
| Col | 105.7 |
| Cubes | 29.9 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | October 2023 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 352SLO |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 3502SL |
| Overall Product Height | 33.00 |
| Overall Product Width | 35.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Ventura Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 34.75 in and 88.27 cm |
| Seat Height | 17.00 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 97.0 |
| Total Shipping Weight | 97.0 |
| Website Material | Leather |
| Leather | 324-222 |
| Leather Shown | 324-222 |
| Motion Type | Swivel |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 79 |
Additional information
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
352SLO
Category: Chairs
Tags: Bernhardt Furniture, Brown, Chairs, Customizable, Leather, Swivel
You may also like…
On Display at Family Furniture
Lioni Leather Left Arm Power Motion Loveseat
Related products
Bridgeport Tilt Swivel Caster Chair – Rustic Driftwood Finish
SG106 Chair
On Display at Family Furniture
L0022 Chairs
On Display at Family Furniture
Reviews
There are no reviews yet.