Up To 20% OFF! Our Sale Starts Now.
Ventura Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
Lines and curves are perfectly balanced on this modern sofa silhouette.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Clean lines and graceful curves blend modern and traditional shaping for the Ventura sofa. The arms gently swoop from a tall back and then take a straight line to the floor. Three deep seat cushions and box-edge bordered back pillows provide the ultimate in comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25.25 in and 64.14 cm |
|---|---|
| Ba | 86.25 in and 219.08 cm |
| Back Pillow | (3) Fiber, Box-edge border with topstitch |
| Cubes | 85.07 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1548-SC7 |
| Fabric | 1548-020 |
| Fabric Shown | 1548-020 |
| Number Of Seat Cushions | 3 |
| Overall Product Height | 33.50 |
| Overall Product Width | 96.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 23.00 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 165.0 |
| Total Shipping Weight | 165.0 |
| Website Material | Fabric |
| Curved track arm | Yes |
| Wooden block feet in Aged Grey finish | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Optionlink | P3507 and P3507Y |
| Seat Width | 86.25 in and 219.08 cm |
| Finish Shown | WDF – 688 Aged Grey – Cerused |
| Depth | 40.50 in (102.87 cm) |
| Height | 33.50 in (85.09 cm) |
| Width | 96.25 in (244.47 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| $modifiedat | 20231010032035 |
| Dimensions | 40.5 × 96.25 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| On Display in Showroom | Family Furniture Galleries |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Grey Cerused |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
Reviews
There are no reviews yet.